Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javna preduzeća". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



Seminarski rad

Predmet

Poslovna ekonomika

Tema

Javna preduzeća

Sadrzaj

Uvod………………………………………………………………………………………3

Pojam I vrste javnih preduzeća……………………………………………………………4

Pojam I vrste javnih preduzeca……………………………………………………………5

Delatnost javnih preduzeća………………………………………………………………..5

Delatnost javnih preduzeća………………………………………………………………..6

Značaj I neophodnost osnivanja javnih preduzeća………………………………………..6

Značaj I neophodnost osnivanja javnih preduzeća………………………………………..7

Regulisanje javnih preduzeća……………………………………………………………..7

Regulisanje javnih preduzeća……………………………………………………………..8

Regulisanje javnih preduzeća…………………………………………………………… 9

Efikasnost javnih preduzeća………………………………………………………………9

Efikasnost javnih preduzeća……………………………………………………………..10

Efikasnost javnih preduzeća……………………………………………………………..11

Literatura…………………………………………………………………………………12

Uvod

Javna preduzeća predstavljaju značajan fenomen, kako po mestu I ulozi koju imaju u savremenim privredama, tako I po pažnji koja im se posvećuje u ekonomskoj literaturi. Veliki broj različitih oblika u kojima se sreću javna preduzeća zahteva da se najpre pojmovno odrede javna preduzeća I razmotre njihove najvažnije zajedničke karakteristike. U nastavku biće dat pregled osnovnih područja delatnosti javnih preduzeća, istaknut značaj I neophodnost njihovog osnivanja.

Ciljevima regulisanja javnih preduzeća I osnovnim instrumentima koji se pri tom koriste posvećen je poseban odeljak. U poslednjem odeljku bice izloženi osnovni zaključak ekonomske teorije o efikasnosti javnih preduzeća.

Pojam I vrste javnih preduzeća

Teškoće na koje nailaze pokušaji da se precizno definiše pojam “javno preduzeće” posledica su brojnih razlika koje postoje između ovih preduzeća u različitim zemljama, različitim delatnostima I granama u okviru pojedinačnih zemalja, kao I različitim karakteristikama javnih preduzeća u različitim periodima vremena.

Ove razlike ispoljavaju se u institucionalnim oblicima javnih preduzeća, njihovoj delatnosti, položaju koji imaju u privrednom sistemu , instrumentima kojima se reguliše njihovo funkcionisanje , ekonomskoj efikasnosti I sl. Imajući u vidu ove razlike, javna preduzeća se na najopštiji način mogu definisati kao preduzeća čije se osnivanje I funkcionisanje može dovesti u vezu sa javnim (opštim) interesom I u kome javna vlast (država) u potpunosti ili delimično obavlja ulogu preduzetnika.

U nastojanju da se bliže odredi pojam javnih preduzeća, obično se ističu preovlađujuće, bitne karakteristike javnih preduzeća, zajedničke većini ovih preduzeća, karakteristike po kojima se javna preduzeća upravo I razlikuju od ostalih preduzeća. U bitne karakteristike javnih preuzeća obično se ubraja da su ova voda ili usluga od vitalnog (“esencijalnog”) značaja za određenu društvenu zajednicu, da se nalaze u monopolskom ili nekom drugom privilegovanom položaju na tržištu stečenom uz podršku vlasti, kao I da su predmet javnog regulisanja kako bi se obezbedilo njihovo funkcionisanje u javnom (opštem) interesu.

...

 

 

-------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!